20.02.2020 COLASácka kvapka krvi


Koncom minulého roka sme oslovili našich zamestnancov, či by mali záujem o dobrovoľné darovanie krvi v spolupráci s mobilnou výjazdovou jednotkou Národnej Transfúznej Stanice SR.

Keďže kolegovia v Košiciach prejavili dostatočný záujem, rozhodli sme sa s NTS v Košiciach zorganizovať mobilný odber krvi v sídle firmy na Priemyselnej 6, včera 20. februára 2020.

 

Pracovníci NTS prišli ráno pred 8:00 a ešte kým si stihli rozložiť zariadenie a prístroje, priestor pred zasadačkou na prvom poschodí bol plný ľudí, ktorí prišli darovať bez preháňania "kus samého seba" pre iných, ktorí to potrebujú.

Odber prebiehal štandardne: najprv záujemcovia vyplnili dotazník, boli zaevidovaní do systému, prešli vyšetrením vzorky krvi a konzultáciou u lekára a ak splnili všetky predpoklady, mohli darovať krv na jednom z dvoch mobilných lôžok, kde sa im venovali dve skvelé zdravotné sestry.

Medzi 8:00 a 11:00 prišlo darovať krv 22 kolegov dobrovoľníkov, z ktorých sedemnásť splnilo kritéria a mohli darovať krv. Medzi nimi bolo mnoho prvodarcov, čo nás veľmi teší, že dokázali prekonať obavy a šli s nami do toho.

Ale prišli aj držitelia Jánskeho plakety, ktorí si zaslúžia skutočný obdiv za dlhoročné nezištné darovanie krvi ako skvelý Viktor Stronček s jeho 28 odbermi!

Dobrovoľné darovanie krvi bolo tento rok jednou z početných aktivít, ktoré máme ako zodpovedný zamestnávateľ a člen miestnej komunity v pláne. 

Pomocou dodávky sa všetky plné vrecia na trase pozbierali a vyhodili sme ich do pripraveného kontajnera.

Pridali sa k nám ďalší kolegovia a doniesli ďalšie vrecia, lebo sme všetky minuli.

V pláne bolo občerstvenie a prestávka na Aničke a po ceste sme opäť (!) dokúpili vrecia a rukavice....a spravili si miniteambuilding

Dobrovoľníkom sme rozdali všetkým vrecia, rukavice a vodu, lebo počasie bolo naozaj krásne-slnečné a teplé, pitný režim je potrebné dodržiavať.

Už po 500m sme v Košiciach  mali asi päť plných vriec odpadu, čo nás jemne povedané prekvapilo a rozhodli sme sa plné vrecia nechať za sebou na trase s tým, že sa po ne spätne vrátime. Kontajner od MČ Sever bol totiž zložený až pod železničným mostom.

Do košickej akcie sa zapojilo celkovo 14 ľudí, dve deti a dve mladé teen slečny a ešte aj jeden pes:).

A v tom istom čase sa v Nitre stretli tri naše akčné kolegyne a za dve hodiny bol mestský park čistejší o 4 plné vrecia odpadu.

Dokopy sme vyzbierali cca 50 vriec odpadu.

Určite ešte upratovanie zorganizujeme, lebo naozaj bolo super. A bolo fajn sa stretnúť aj mimo prácu a spraviť niečo len tak pre druhých...

-zor-