Vladimír KRÍŽIK: Rast v reálnom čase


Počuť naňho samú chválu. Od nadriadených i kolegov, pre ktorých sa stal vítaným tímovým spoluhráčom. Akoby šlo o zvláštny prírodný úkaz, akých je v dnešnej dobe málo - stavbár, ktorý sa pre svoje povolanie narodil a naozaj sa v ňom našiel.

Členom nášho tímu je Vladimír Krížik od januára 2022. Ako absolvent Slovenskej technickej univerzity si vyskúšal prácu v projekčnej firme a krátko na to v ďalšej, na projektovanie nosných konštrukcií. Sedieť celý deň za počítačom však pre Vlada nebolo to pravé, rovnako  ani denné dochádzanie do Bratislavy.

O Colase sa dozvedel až z inzerátu na pozíciu asistenta stavbyvedúceho. V hre bola ešte jedna spoločnosť. "Rozhodujúce bolo, že v Colase je u väčšiny stavieb veľká výhoda - možnosť každý večer spať doma," hovorí ženatý Trnavčan. Proste sme čakali, kým nás objaví, hoci na Orešiansku naozaj nebolo ďaleko - ani obrazne, veď susedou Vladovej manželky je naša dlhoročná kolegyňa Ruženka Petrášová. A stavbárčina sa u krížikov tak trochu podelila aj po meči. ("Otec je živnostník v stavbárskom fachu.")

Práca v rušnom stredisku naplnila Vladove očakávania - realizácia stavieb musí tvoriť súhru viacerých činností, k čomu patrí i koordinácia subdodávateľov či zabezpečenie strojového vybavenia.

 

"Zo začiatku som mal obavy najmä z komunikácie s investorom, postupom času som si zvykol. Voči subdodávateľom som najprv prejavoval priveľký rešpekt, dnes už viem, kedy pritlačiť a kedy trochu ustúpiť," hovorí Vlado. Zrejme z duše každého stavbyvedúceho či majstra. Prešli si tým všetci.

Školitelia priamo z praxe

Na kvalitu školení v Colase Vlado nemá krivého slova. "Z pohľadu odovzdávania skúseností je tiež všetko v najlepšom poriadku. Vždy, keď mám nejaký problém, stačí zavolať služobne starším kolegom a hneď so všetkým poradia a pomôžu." Najviac skúseností mu odovzdal Michal Pavlík na obnove Ružového parku a rekonštrukcii Hajdoczyho ulice v Trnave. "Tam sme mali veľké problémy s únosnosťou podložia a náročnú sanáciu kvôli sieťam, ktoré častokrát viseli aj meter nad úrovňou pláne," popisuje výzvy mestského projektu. 

Zažíva osobný rast prakticky zo dňa na deň. Pochvaľuje si i spoluprácu s Pavlom Velickým na PSA (dnes Stellantis). " A nemôžem opomenúť vedúceho strediska Tomáša Žiačeka, ktorý sa ma od začiatku ujal, viedol správnym smerom a dal mi možnosť rozvíjať sa na najkomplikovanejších stavbách, ktoré sa v čase krátko po mojom príchode realizovali."

Pravdaže, stále sa má čo učiť. "Každý večer si niektoré veci spätne premyslím a poviem si, toto som mohol urobiť inak." Za svoju silnú stránku pokladá Vlado plánovanie - aj keď realita býva trochu zložitejšia. Ani vo vypätých situáciách sa však neuchyľuje k nevyberanému slovníku. 

A čo hranice pracovného života? Veď každý z nás má toho občas až po krk... "Niekedy sa neviem dočkať konca dňa, inokedy by som najradšej domov ani nešiel a všetko, čo sa dá, dokončil. Snažím sa byť doma hlavne cez víkendy, preto si aj v piatok veci riadim tak, aby bolo na sobotu a nedeľu všetko pripravené..."
A ak horia termíny? "Tak ako vlani v automobilke. Celý mesiac sme boli v práci. Aj cez víkendy. Ale viem, ž aj to k práci stavbára patrí."

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...